• Krzysztof Dziemian

Plan awaryjny i cloud backup

W żargonie bezpieczeństwa określa się go jako disaster recovery, czyli plan odtwarzania awaryjnego, zestaw procedur, które pozwolą na wznowienie działania systemów po wystąpieniu kata...strofy.


A czy w życiu prywatnym, Ty masz swój własny plan odtwarzania awaryjnego ? Jesteś gotowy na to, że Twój dysk pewnego dnia przestanie po prostu działać ?

Większość z nas trzyma wszystko na swoim komputerze. W szczególności zdjęcia rodzinne i filmy. Mniejsza część trzyma niektóre dane w chmurach google, dropbox lub podobnych (storage cloud). Trzeba jednak rozróżnić chmurę backupową od chmury storydżowej, czyli po prostu miejsca, w którym przechowujemy nasze dane i są one dostępne z każdego miejsca na ziemi, ponieważ są to dwie różne rzeczy.


Wróćmy jednak do tematu. Proszę odpowiedz sobie teraz na pytanie: Co zrobisz kiedy nadejdzie moment, że Twój dysk się zatrzyma ?

Może znasz już to uczucie kiedy wszystko co jest na dysku tracisz. Część danych oczywiście da się odzyskać z poczty, jednak zazwyczaj czas jaki trzeba na to poświęcić sprawia, że odpuszczamy, wiedząc, że wszystko gdzieś jeszcze tam jest, natomiast zdjęcia, pliki, książki lub nowy pomysł na biznes, który tworzysz ?

W momencie awarii Twojego dysku tracisz wszystkie pliki znajdujące się na nim, zdjęcia, dokumenty, muzykę i filmy.

Myśli i uczucia jakie kierują wtedy człowiekiem nie są fajne. Sam pamiętam jak pierwszy raz jeszcze za czasów dużych przenośnych dysków z kieszeniami 3,5 cala, mój przenośny dysk po prostu się przewrócił, wydał charakterystyczny dźwięk dzy dzy i się zatrzymał.

Wszystkie zdjęcia rodzinne i cała pozostała zawartość po prostu zniknęła …

Ale dyski to nie tylko awarie. Dyski, tak jak i części w Twoim samochodzie, czy choćby panele podłogowe w Twoim mieszkaniu się zużywają.

Dyski HDD, w których mamy części ruchome (talerze i głowice), przez co są one znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, zaczynają nam sprawiać problemy średnio po 3 latach użytkowania. Dyski SSD, które zbudowane są z pamięci flash, potrafią działać co najmniej dwa razy dłużej.

To ile lat ma Twój komputer ?

Wróćmy do planu odtwarzania, czyli tego jak możemy się zabezpieczyć ? Najprościej jest po prostu zrobić backup :) Złota zasada backupu "3-2-1" i 0 polega na tym, aby mieć co najmniej 3 kopie, na 2 różnych urządzeniach, z których jedno znajduje się w innej strefie pożarowej. 0 to zero błędów przy odtwarzaniu backupów. Proszę mi uwierzyć, że nie raz spotkałem się z super planem backupowym, który nie zawierał błędów, natomiast próby odtwarzania w chwili awarii kończyły się klęską.


A jak łatwo zrobić dobry backup ?

Tytuł tego artykułu mówi o backupie cloudowym, który sam osobiście uważam, za bardzo dobre rozwiązanie.

Backup w chmurze to maksymalne bezpieczeństwo i dostęp do danych z każdego miejsca na świecie 24/7.

Jak to działa ? Konfigurujesz program sam albo prosisz mnie o pomoc i wspólnie na Twoim komputerze robimy "rzeczy", które określą co ma się kopiować na chmurę. Ustalamy częstotliwość wykonywania i ilość kopii wstecz, po czym zapominasz o wszystkim. Koszt takiego rozwiązania naprawdę nie jest duży, dla przestrzeni 1 TB to wydatek 120 zł na rok + obsługa. Czyli bezpieczeństwo warte 10-15 zł miesięcznie.

Jeśli stracisz dysk, bez problemu odzyskasz wszystkie kopiowane dane na drugim.


Taką przestrzeń możesz oczywiście wykorzystać również jako Twój chmurowy dysk współdzielony, czyli Twój własny dropbox. Załóżmy, że chcąc zabezpieczyć 3 komputery, wykupujesz licencję na kilka komputerów, przeprowadzasz zrzutkę z rodzicami, kupujesz przestrzeń 5 TB i trzymasz tam wspólne zdjęcia, a przy okazji zapewniasz bezpieczeństwo dla swojego i całej rodziny sprzętu. O prywatność swoich danych nie musisz się martwić. Wspólnie widoczne będą jedynie pliki w folderze współdzielonym.

Zainteresowany ?


20 wyświetlenia