• Krzysztof Dziemian

Bezpieczne domowe WiFi

Jeszcze jakieś pół roku temu nieliczni zastanawiali się nad bezpieczeństwem sieci domowej.

Mój sąsiad wciąż ma Siec1234 , można się w łatwy sposób domyśleć jakie jest jego hasło :)


Prowadząc szkolenia dotyczące pracy zdalnej zwracam uwagę na wiele różnych aspektów.

Wydzielanie dedykowanej przestrzeni do pracy, phishingi, używanie służbowej poczty, aktualizacje oprogramowania, blokowanie komputera, czy stojąca na biurku kawa oraz korzystanie z bezpiecznych sieci WiFi.

I tutaj mamy mały problem ponieważ, żaden spec od IT nie uda się do każdego pracownika i nie skonfiguruje mu w bezpieczny sposób routera, a dziś z racji tego, że pandemia wymusiła na nas zdalną pracę, nasze domowe routery mogą stać się celem ataku grup przestępczych (albo naszego sąsiada, który nudzi się na wakacjach), bo dzięki temu mogą dostać się do naszych komputerów, na których przechowujemy naprawdę cenne dla naszej firmy pliki, których utrata może kosztować nas również utratę pracy.

Warto więc zabezpieczyć nasz domowy router !

Czynności przedstawione poniżej zazwyczaj można wykonać samemu, korzystając z instrukcji naszego routera lub pomocnych filmów na YouTube.

A więc jakie kroki warto podjąć ?

  1. Na początku zmień hasło administracyjne dla Twojego routera

  2. Później ustaw silne hasło do Twojej sieci WIFI.

  3. Silne hasło dostępowe do Twojej sieci powinno być zabezpieczone protokołem WPA2.

  4. Używaj silnych i unikalnych haseł. Dobra jest kombinacja kilku słów np. zielony-polonez-kredka-200

  5. Jeśli Twój router ma możliwość utwórz dwie sieci, jedną dla urządzeń (telewizorów, drukarek, konsoli i lodówki), a drugą dla sprzętu służbowego.

  6. Wyłącz szybkie łączenie poprzez przycisk WPS (Wi-Fi Protected Setup), ponieważ można to wykorzystać do podłączenia się do Twojej sieci bez znajomości hasła.

  7. Włącz firewall urządzenia, najczęściej go posiada.

  8. Zaktualizuj oprogramowanie routera.

  9. Pamiętaj o kopiach bezpieczeństwa swoich danych.

Pamiętaj również żeby włączyć automatyczne aktualizacje dla wszystkich swoich urządzeń i zmienić domyślne hasła dostępowe do nich.

Większość z nich ma również możliwość tworzenia kopii zapasowych z zastosowaniem chmury.


Jest też oczywiście możliwość tworzenia kopii zapasowych dla Twojego komputera osobistego, które to są relatywnie tanie i łatwe do korzystania, ale z doświadczenia wiem, że zaczniesz się nad tym zastanawiać po pierwszej utracie danych :)41 wyświetleń